08 آوریل

مردی برای تمام فصول

نام بخش : درباره اپل

نویسنده : کامیار کاظمی

 

مردی برای تمام فصول

 

قسمت اول

منتشر شده در ماهنامه “دنیای کامپیوتر و ارتباطات” و خبرگزاری ITNA

در حالی میخواهم از استیو جابز و شرکت اپل برایتان بگویم که استیو جابز رسما از اپل کنار رفته است .

اهمیت شرکت اپل را می توان در این دانست که مخترع و وارد کننده فناوری های جدیدی بر روی محصولات خود بوده است که باعث شده پیش قراول شرکت های زیادی باشد اختراعاتی که تعداد آن را بیش از 313 مورد دانسته اند.

اپل و به نسبت آن مغزی اصلی اش ٬ دلیلی شده تا بتوان با صراحت گفت: اپل یک شرکت نیست بلکه یک طرز تفکر و نگاهیست برای دیدن آینده با چشمانی باز! و اینجاست که بررسی تاریخچه و بحث درباره تفکرات و تکنولوژی های آن خالی از لطف نخواهد بود.

استیو جابز بنای شرکت اپل را در 1 آوریل ۱۹۷۶ در ایالت کالیفورنیای آمریکا نهاد.شرکتی که در ابتدا با هدف وارد شدن به دنیای کامپیوترهای خانگی پا به عرصه گذاشت و همراه در دوران حیات خود سعی کرده است که در دو سطح نرم افزار و سخت افزار با یک اندیشه و موازی پیش برود و استیو16 ساله به همراه استیو وزنیاک 21 ساله که مهندس کامپیوتر بود با اعتماد بنفس زیاد بر این میدان قدم نهادند و حتی تا رقابت با شرکت IBM که غول تکنولوژی زمان خود به حساب می آمد پیش رفتند.

این شرکت کوچک تا سال 1980 توانست سه دسته کامپیوتر خانگی را که از Apple I شروع شد و در Apple II با مجهز بودن به فلاپی درایو توانست از رقبا یک سروگردن بالاتر بایستد و در دسته Apple III نیز به رقابت با IBM پرداخت که به علت مشکلاتی که در این دسته از لحاظ طراحی وجود داشت مجبور شد که همه دستگاه های فروخته شده را بازگردانده و و شروع به تحلیل و رفع نواقص آن نماید.

شاید خیلی از افراد وقتی با این شکست مواجه می شدند و صدها کامپیوتر ساخته شده آنها به شرکت نوپایشان بازگردانده می شد آن را یک فاجعه عظیم شمرده و دیگر دست از کار می کشیدند اما جابز و وزنیاک شروع به تحلیل و بررسی علت ها کردند و توانستند با این تلاش خود و بر طرف کردن ایرادات دستگاه های تولیدی خود ٬ دستگاه های جدید و کاربر پسندتر و در نهایت شروع دوران طلایی شرکت خود را رقم بزنند.

در قسمت بعدی سعی خواهم کرد پستی و بلندی های دیگری که اپل با آن همواره روبرو بوده است را بازگو کنم.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت در حال راه اندازی است, صبور باشید...